Jak chronić pupila przed kleszczami?

Wiosna to pora, kiedy te groźne pajęczaki zaczynają być aktywne, mówi się wręcz o wiosennym wysypie kleszczy. W Polsce najpopularniejszy kleszcz pospolity Ixodes ricinus zaczyna być aktywny pod koniec marca. Temperatury 4,5°C–15,5°C szczególnie zachęcają je do wspinania się na trawy i krzewy; w tych temperaturach są też szybciej gotowe do żerowania po kolejnym linieniu. W dobie ocieplania klimatu możemy mówić praktycznie o całorocznym zagrożeniu, ponieważ kleszcze tak wysoce przystosowały się do zmian warunków środowiskowych, że są bardzo odporne na upały i chłody, jedynie wyschnięcie jest dla nich groźne.

Materiał powstał we współpracy z markami: Sabunol, Tick Twister, totobi, FIPRrex, inMOLESS.

Dlaczego kleszcze są groźne!

Budowa ich ciała jest doskonale przystosowana do pasożytnictwa. Ciało kleszcza składa się z gnatosomy i idiosomy – odpowiednika owadziego odwłoka. Aparat gębowy, zwany hypostomem, jest uzbrojony w liczne ząbki skierowane ku tyłowi, dzięki czemu łatwo zakotwicza się w skórze, ale trudno jest go usunąć. Idiosoma ma rozciągliwy oskórek, dzięki czemu może zwiększyć swoją objętość ponadstukrotnie.

Przystosowaniem jest też podążanie do rejonów, gdzie łatwo znaleźć ofiarę – stąd ich obecność już nie tylko w lasach, lecz także w przestrzeni miejskiej, parkach, ogródkach działkowych czy na osiedlowych trawnikach. Kleszcze doskonale wyczuwają obecność ofiary. Wszystkie stadia rozwojowe odżywiają się krwią, a podczas jej pobierania mogą przenosić patogeny wywołujące groźne dla zdrowia, a nawet życia choroby, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Choroby wektorowe to np. babeszjoza, borelioza, erlichioza, bartonelloza czy anaplazmoza, a także kleszczowe zapalenie mózgu (u ludzi).

 

Liczy się czas!

Aktywna faza ssania krwi jest najniebezpieczniejszym momentem, w którym dochodzi do przenoszenia patogenów. Ryzyko jest proporcjonalne do czasu ssania krwi. Niebezpieczeństwo wzrasta po 48 godz. od pełnego wgryzienia się kleszcza w skórę. Szybkie, prawidłowe usunięcie kleszcza chroni przed transmisją patogenów z ciała pasożyta. Po każdym spacerze należy psa dokładnie obejrzeć i usnąć zauważone kleszcze, zarówno chodzące po zwierzęciu, a przede wszystkim wgryzione. Najłatwiej usunąć kleszcza, który dopiero rozpoczął żerowanie. Usunięcie już mocno wgryzionego bywa uciążliwe. 

Narzędzia do usuwania kleszczy – haczyki

Niektórzy opiekunowie się tego obawiają, ale doskonałym narzędziem pomocniczym jest specjalistyczny przyrząd – haczyki, z którymi skutecznie usuniesz bez problemu nawet najmniejszego kleszcza. Właściwe usunięcie kleszcza, wraz z główką, ma kluczowe znaczenie i chroni przed powstaniem np. mikroropni. Miejsce po wygryzieniu należy odkazić.

Tick Twister® Kleszczołapki® TRIO to zestaw trzech haczyków wielokrotnego użytku w praktycznym pudełeczku. Usuną wszystkie stadia rozwojowe kleszczy zarówno ze skóry ludzi, jak i zwierząt. I to z niemal każdego miejsca na ciele. Duży haczyk używamy do opitych kleszczy znalezionych na zwierzętach, średni haczyk jest dobry do usuwania dorosłych kleszczy, a mikrohaczyk gwarantuje usunięcie bardzo małych nimf i larw kleszczy (nawet < 0,1mm), które stanowią szczególne wyzwanie. Żeby pasożyta usunąć, wsuwamy go w szczelinę Kleszczołapki na poziomie skóry i przekręcamy przyrząd. Haczyki nie ściskają ciała kleszcza, nie rozrywają go, co minimalizuje ryzyko przeniesienia patogenów. Zestaw można zawsze mieć przy sobie – zabierać na wyjazdy czy spacery. A haczyki są bardzo trwałe, można je też dezynfekować lub sterylizować.

Boisz się o zdrowie swojego psa czy kota w związku z inwazją kleszczy? Najlepiej nie czekać aż zachoruje, tylko zastosować rozwiązania profilaktyczne, dopasowane do potrzeb twojego pupila. Co można polecić? Rozwiązaniem profilaktycznym jest stosowanie preparatów przeciwkleszczowych.
Zawierają one substancje czynne o charakterze bójczym (śmierć wszystkich stadiów rozwojowych kleszcza po wgryzieniu się w skórę – wysychają) lub/i odstraszającym. Mogą być to preparaty jedno- lub wieloskładnikowe. Substancje aktywne w preparatach cechują się niską toksycznością dla samego zwierzęcia, jego opiekuna i otoczenia. Można tu wymienić np. fipronil, permetrynę, S-metopren, imidakloprid, flumetrynę bądź najnowsze substancje – izoksazoliny, np. fluralaner, lotilaner czy sarolaner. Ważna kwestia – nigdy nie stosujemy u kotów preparatów zawierających permetrynę dedykowanych dla psów, ponieważ jest dla nich toksyczna!

Dodatkowa korzyść to fakt, że preparaty zwalczają także pchły czy owady latające. Koniecznie należy zapoznać się z ulotką informacyjną bądź informacją na opakowaniu preparatu, aby wiedzieć, jak go prawidłowo zastosować oraz jaki jest czas ochrony. Niektórzy opiekunowie wolą wybierać produkty, w których aktywna substancja ma pochodzenie naturalne – aromatyczne olejki bazujące na wyciągach z geraniolu, lawendy, drzewa herbacianego, trawy cytrynowej, olejek eukaliptusowy, mięta chińska, miodła indyjska (olejek Neem). Olejki aromatyczne nie mają działania bójczego, tylko odstraszające – repelentne i wspomagają ochronę przed kleszczami.

Producenci środków profilaktycznych przeciw kleszczom, wychodząc naprzeciw potrzebom opiekunów zwierząt, oferują różnorodne formy ochrony. Co wybrać – zależy od wieku, wielkości zwierzęcia, stanu fizjologicznego, aktywności, typu okrywy włosowej, częstotliwości kąpieli, a także twoich osobistych preferencji. Ważne, żeby zabezpieczać pupila regularnie. Na rynku można znaleźć:

Krople spot-on – zakraplaj i zapobiegaj ugryzieniu!

Krople typu spot-on (preparaty kontaktowe) w formie pipety do dozowania kropli bezpośrednio na skórę. Dla psów dobierane do wielkości/masy ciała, dla kotów uniwersalne. Rozprowadzamy preparat po odchyleniu sierści między łopatkami i/lub wzdłuż linii kręgosłupa, od łopatek do nasady ogona. Można je stosować u szczeniąt i kociąt powyżej 8. tygodnia życia. Niektóre preparaty mogą być użyte u suk/kotek ciężarnych i karmiących (koniecznie należy zapoznać się z informacją na opakowaniu!). Krople spot-on można polecać psom i kotom o każdym rodzaju sierści.  Producenci deklarują zabezpieczenie zwierzęcia przed ponowną inwazją kleszczy średnio przez 3–5 tygodni.

Linia Fiprex to weterynaryjne produkty lecznicze przeznaczone do kompleksowego zwalczania kleszczy, pcheł i wszy u psów i kotów. Fiprex SPOT-ON to roztwór do nakrapiania bezpośrednio na skórę. W preparacie zastosowano substancję czynną fipronil, charakteryzującą się wysoką skutecznością bójczą wobec pcheł i kleszczy i niską toksycznością dla ludzi i zwierząt.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Szczegółowe informacje o lekach na: www.fiprex.pl.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Szczegółowe informacje o lekach na: www.fiprex.pl.

W preparacie FIPREX DUO dodatkowo znajdziemy drugą substancję czynną (S) – metopren, który hamuje rozwój niedojrzałych postaci pcheł – jaj, larw i poczwarek, dzięki czemu ogranicza ich ilość w otoczeniu zwierząt. Preparat spot-on jest łatwy do zastosowania. Działa natychmiastowo w stosunku do pcheł, a wgryzione w skórę kleszcze w większości eliminuje w ciągu 24–48 godzin.
Zabite pasożyty zwykle samodzielnie spadają ze zwierzęcia lub można je łatwo usunąć przez delikatne strzepnięcie. Dodatkową zaletą produktów z linii Fiprex jest to, że substancja czynna rozpuszcza się w warstwie lipidowej pokrywającej skórę. Poprzez translokację w warstwie lipidowej fipronil rozprowadzany jest równomiernie na całej powierzchni skóry, przenika w głąb gruczołów łojowych, skąd jest stopniowo uwalniany na powierzchnię naskórka. Działanie zabezpieczające przed ponowną inwazją kleszczy utrzymuje się przez okres do 4 tygodni, a pcheł do 8 tygodni.

Obroże – ochrona na długi czas

Na cały sezon kleszczowy możemy wybrać obroże, które mogą działać do 8 miesięcy (średnio 3–8 miesięcy, zależnie od producenta). Trzeba pamiętać, że ich działanie jest silnie skorelowane z ich prawidłowym założeniem (nie mogą luźno zwisać, muszą przylegać do szyi – nie pozwalamy zwierzęciu gryźć końcówki obroży!). Nie można stosować ich u małych szczeniąt/kociąt (poniżej 7. tyg. życia). Obroże mogą być pyłkowe lub żelowe. Te pierwsze mają małe dziurki, przez które uwalnia się pyłek z substancją aktywną. Pyłek jest narażony przez spłukiwanie wodą (deszczowa pogoda, psy pływające na spacerach itp.).

Z kolei żelowe pozwalają substancji czynnej przedostawać się do mieszków włosowych i pokrywać włos – one są wodoodporne. Działanie kontaktowe, w zależności od producenta, działa, kiedy substancje rozprzestrzeniają się w sierści i /lub na skórze. Pełna ochrona przed kleszczami następuje od kliku do 48 godzin po zastosowaniu. Ważna jest pielęgnacja obróżki (przecieranie wewnętrznej strony wilgotną szmatką – aby zabrudzenia nie utrudniały dostępu dla środka czynnego) i lepiej zdejmować ją do planowej kąpieli psa.

SABUNOL OBROŻE ODBLASKOWE DLA PSÓW

W obrożach SABUNOL zastosowane zostały aż trzy składniki aktywne, permetryna pozwala na szybką eliminację kleszczy, imidachlopryd gwarantuje długie działanie, dodatkowym składnikiem jest geraniol – organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w wielu roślinach, np. pelargonie czy cytryny. Oprócz działania przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego ma działanie owadobójcze.

Obroże SABUNOL mają potwierdzoną specjalistycznymi badaniami skuteczność bójczą i eliminują kleszcze i pchły przez trzy miesiące. Są wodoodporne. Można je łatwo dopasować do zwierzęcia, wybierając z różnych wzorów i długości (35 cm, 50 cm i 75 cm). Dodatkowo dzięki zastosowaniu specjalnej odblaskowej taśmy chronią bezpieczeństwo naszych podopiecznych po zmroku, zwiększając jego widoczność np. w świetle reflektorów przejeżdżającego samochodu.

Preparaty w sprayu i piance

Preparaty w sprayu: dozowany adekwatnie do masy ciała – producent podaje, ile naciśnięć pompką należy wykonać. Równomiernie trzeba rozpylić preparat pod włos – aby środek miał szansę dotrzeć do skóry. Ten typ ochrony działa średnio od 3 do 5 tygodni. Będzie najbardziej skuteczny u psów krótkowłosych, u długowłosych trudniejsze dotarcie do skóry. Skuteczne działanie preparatu wymaga nawilżenia włosa na całej długości, potem zwierzę musi naturalnie wyschnąć – nie powinno preparatu zlizywać!

Preparaty w piance: najlepiej sprawdzi się u zwierząt krótkowłosych. Preparat należy dozować „pod włos”, odchylając sierść. Naniesioną piankę dodatkowo rozsmarowujemy i delikatnie wmasowujemy (dłońmi w gumowych rękawiczkach). To dobre (ekonomiczne) rozwiązanie zwłaszcza dla opiekunów kilku kotów. Trzeba przypilnować, aby kot preparatu nie zlizał.

Zaletą preparatów w sprayu lub w piance jest to, że łatwo jest stosować na kilka osobników – czyli przydadzą się w domach, w których opiekun ma kilka pupili.

Naturalna mgiełka TOTOBI wspomagająca ochronę przed kleszczami dla wszystkich psów i kotów tworzy fizyczną „łapkę” na insekty i pajęczaki. Jej naturalna formuła oparta na czystych olejkach eterycznych (olejek goździkowy, lawendowy), o pięknym zapachu, została wzbogacona o dodatkowe roślinne surowce, takie jak arginina i emolienty, które pielęgnują skórę i sierść Twojego Pupila. Jest świetnym uzupełnieniem ochrony podczas spacerów w miejskich parkach, na łąkach i w lasach.

Mgiełka nie pozostawia przebarwień, plam i nie skleja sierści. Wydajna i wygodna do używania mgiełka z atomizerem pomoże zwierzętom i Tobie przyjemnie przetrwać lato. Odpowiednio zbilansowane pH, sprawia, że kosmetyk nie podrażnia wrażliwej skóry czworonoga. Jesteś weganinem? Ten produkt jest w 100% wegański! I testowany na ludziach.

Ultradźwięki – ochrona pupila i opiekuna

Preparaty w tabletce do żucia i rozgryzania: są wygodnym sposobem podania preparatu.

Inną formą zabezpieczenia jest stosowanie zawieszek ultradźwiękowych. Są to małe urządzenia, które można wykorzystać zarówno dla zwierząt (umieszczając np. przy obroży), jak i u ludzi. Emitują one ultradźwięki, na które wrażliwe są kleszcze – co oznacza, że odstraszają one pasożyty. Drgania blokują narząd Hallera u kleszczy. Jest on umiejscowiony na przednich odnóżach i wykorzystywany do odnalezienia żywiciela. Natomiast ultradźwięki nie są słyszalne ani uciążliwe dla ludzi czy zwierząt. Takie zawieszki nie zawierają żadnych substancji chemicznych. Działają też na pchły.

Ultradźwiękowy odstraszacz na pchły i kleszcze inMOLESS to bezpieczne urządzenie do stosowania u zwierząt domowych, wolne od substancji chemicznych. Ma zasięg obszaru działania 1,5 metra, a czas ciągłego działania ok. 10 miesięcy. Zasilany jest niewymienną baterią litową. Emituje ultradźwięki w zakresie około 40 000 HZ. Dodatkowo wyposażony w diodę LED – forma kontroli działania. Można stosować w domu i na spacerach – jest odporny na zachlapanie. Jest bardzo lekki. Sprawdzi się dla każdego rodzaju sierści, zarówno u psów, jak i u kotów. Można stosować u kociąt, szczeniąt, seniorów czy suk w ciąży i karmiących, a także u zwierząt, które mają kontakt z dziećmi. Można wybrać kolor obudowy. Skuteczność produktu potwierdzona naukowo na Uniwersytecie w Mediolanie.

Oszczędzaj z kuponami w aplikacji MyPetStory!

-10% na inMOLESS z kodem: MYPETSTORY

Domowe metody ochrony przed kleszczami

Jeszcze inna możliwość to podawanie zwierzętom suplementów na bazie granulatu czosnku lub czystka. Czosnek poprzez swój intensywny zapach ma odstraszać kleszcze. Nie powinno się go stosować w diecie młodych psów czy psich seniorów. Większość opiekunów ma ogólnie obawy, wiedząc, że czosnek jest na liście produktów szkodliwych dla psów – choć mówi się o jego korzyściach dla zdrowia ludzi. Czystek to zioło, które także wzmacnia odporność, działa antyalergicznie i hamuje stany zapalne. Przypisuje mu się też działanie odstraszające kleszcze. Można stosować go w formie olejku na skórę lub w formie suplementu, naparów czy przysmaków. Podobnie jak czosnek zmienia naturalny zapach skóry (u ludzi też potu) na taki, który jest nieatrakcyjny dla pasożytów. Ważne jest podawanie zioła regularnie przez dłuższy czas.

DOG’S LOVE SUPER PROTECT  – mieszanka ziół z czystkiem dla ochrony przed kleszczami i  pasożytami

DOG’S LOVE  Super Protect  to zioła na kleszcze  dla psa, chronią także przed pasożytami. Wspierają  naturalne siły obronne organizmu od wewnątrz. Zalecane psom szczególnie narażonym na kontakt z kleszczami, które powinny zbudować naturalną tarczę ochronną przed kleszczami i pasożytami, szczególnie w okresie aktywności kleszczy.  Stosujemy zioła o jakości farmakologicznej, naturalnie uprawiane  bez stosowania pestycydów i nawozów.

Można stosować u psów w każdym wieku i wszystkich ras. Proste w podawaniu, wystarczy dodać do karmy,  dobrze wymieszać i pozostawić na 5–10 minut.

Pamiętaj, że wszystkie czworonogi w domu potrzebują ochrony. Nawet te niewychodzące są narażone na inwazję kleszczy, które mogą być przeniesione na naszych butach, ubraniach czy przyniesione przez psa ze spaceru. Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie podopiecznych, dbasz też o siebie i swoją rodzinę!

Materiał powstał we współpracy z markami: Sabunol, Tick Twister, totobi, FIPRrex, inMOLESS.

Więcej porad znajdziesz w aplikacji MyPetStory.

 

Zainstaluj aplikację i odbierz kupony!

Produkty dla Twojego pupila

Kleszcz ugryzł psa

Kleszcz ugryzł kota

Jak zapobiegać

Choroby odkleszczowe

Spacer z pupilem

Dodaj prezenty

+48 66 88 11 248

Email

kontakt@mypetstory.pl

Zapisz sie do newslettera: