Jako miłośniczka zwierząt zawsze z ciekawością sięgam po nowo pojawiające się pozycje literaturowe na ich temat. Książki Dogologia i Kotologia godzą psiarzy i kociarzy, ponieważ podobnie w zabawny sposób ujawniają opiekunom tych czworonogów, jak świat może być widziany ich oczami. Książek absolutnie nie można traktować jako poradnik, raczej jako formę relaksujących i śmiesznych komentarzy, bogato okraszonych rysunkami, wykresami i tabelami. Opowiadają o reakcjach psów czy kotów w różnych obszarach naszej współegzystencji z  nimi. Na pewno każdy opiekun znajdzie tutaj sytuację czy zdarzenie, która wydarzyła się w jego życiu, czy problem, z którym się zmaga. Humanizacja zwierząt spowodowała, że często zapominamy, że nie są one ludźmi i mają swoje sposoby komunikacji, swoje rozumienie świata i dążą do realizacji swoich celów nie zawsze zgodnie z wizją opiekuna. Te książki pomogą w naszych frustracjach znaleźć element humorystyczny. Nawiązują też do dzieł literackich i kinowych – również patrząc na nie okiem psa czy kota.

Teksty są krótkie, litery duże – ułatwia to czytanie. Myślę, że czytelnik z każdego pokolenia znajdzie w książkach coś dla siebie, w gronie przyjaciół można wręcz na ich podstawie wymieniać się anegdotami z własnego życia w nawiązaniu do treści książki, czy tworzyć własne grafiki lub quizy. Poręczna wielkość pozwala bez problemu zabrać książkę ze sobą nawet do torebki. A uniwersalność treści zachęca do wielokrotnego do nich wracania, nawet jeśli nie jest typowo poradnikowa – a może właśnie dlatego.

 Jeśli poszukujesz lekkiej lektury z nutką dowcipu – te książki są dla Ciebie!

 

 

Joanna Zarzyńska, Redaktor naczelna magazynu Pies Rasowy, opiekunka 9 psów.

Wydawnictwo RM powstało w 1996 roku poprzez wydzielenie działalności wydawniczej z Oficyny Wydawniczej Read Me. Wydajemy poradniki, w tym książki kucharskie, poradniki dla hodowców zwierząt, książki poświęcone ogrodnictwu, szeroko rozumianym robótkom ręcznym, różnym dziedzinom sportu, ale także książki dla dzieci, o szachach oraz reportaże.